Преображенская церковь в Комотово

Дата: 8 января 2019 в 11:51, Обновлено 8 января 2019 в 11:52

BY Праабражэнская царква ў Коматава. Храм быў пабудаваны ў 1847 годзе. Царква адносіцца да драўлянага дойлідства з элементамі класіцызму. Зямлю і сродкі на будаўніцтва выдзяліў князь Чацвярцінскі. Пры храме былі дамы святара і дз’яка, царкоўная школа. У 1926 г. польскі ўрад канфіскаваў у царквы зямлю і будынак школы. У час Першай сусветнай вайны перад наступленнем немцаў з царквы ў Расію вывезлі ўсе багацці. А вось у гады Вялікай Айчыннай вайны, калі ўся вёска згарэла ў пажары, уцалела толькі царква.

RUS Преображенская церковь в Комотово. Храм был построен в 1847 году. Церковь относится к деревянному зодчеству с элементами классицизма. Землю и средства на строительство выделил князь Четвертинский. При храме были дома священника и дьяка, церковная школа. В 1926 г. польское правительство изъяло у церкви землю и здание школы. Во время Первой мировой войны перед наступлением немцев из церкви в Россию вывезли все богатства. А вот в годы Великой Отечественной войны, когда вся деревня сгорела в пожаре, уцелела только церковь.

ENG Transfiguration Church in Komotovo. The temple was built in 1847. Church refers to the wooden architecture's elements of Classicism. Land and allocated funds for the construction of the princes Chetvertinskih. When the temple was the house of the priest and Dyakov, church school. In 1926, the Polish government confiscated church land and building of the school. During the First World War, the German offensive of the Church in Russia have taken all the wealth. But during World War II, when the entire village was burned in the fire, survived only Church.