Крестовоздвиженская церковь в Свислочи.

Дата: 8 января 2019 в 11:46, Обновлено 12 июня 2020 в 11:37

BY Крыжаўзвіжанская царква ў Свіслачы. У першай палове ХІХ ст. у Свіслачы была пабудавана ўніяцкая царква. Фундатарамі будаўніцтва сталі навакольныя памешчыкі. У сярэдзіне ХІХ ст. храм стаў праваслаўным. Пры царкве дзейнічала народнае вучылішча, на адкрыццё якога прыязжаў П.А. Сталыпін. У гады Вялікай Айчыннай вайны царква была разбурана. З 1997 г. праводзілася яе рэканструкцыя. Сёння Крыжаўзвіжанская царква пастаянна дзейнічае.

RUS Крестовоздвиженская церковь в Свислочи. В первой половине XIX века в Свислочи была построена униатская церковь. Спонсорами строительства стали местные помещики. В середине XIX в. храм стал православным. При церкви действовало народное училище, на открытие которого приезжал П.А. Столыпин. В годы Великой Отечественной войны церковь была разрушена. С 1997 г. проводилась ее реконструкция. Сегодня Крестовоздвиженская церковь постоянно действует.

ENG Holy Cross Church in Svisloch. In the first half of the XIX century. Uniate Church was built in Svisloch. Sponsors of construction steel surrounding landowners. In the middle of the XIX century. Temple became Orthodox. public school operated by the church, who came to the opening of Stolypin. During the Great Patriotic War, the church was destroyed. Since 1997, it carried out its reconstruction. Today, Holy Cross Church is constantly acting.